Môj pokus crowdfundingu - o čo ide + zmeny na základe reakcií (1)

Autor: Robert Puchert | 20.4.2011 o 10:53 | (upravené 20.4.2011 o 11:22) Karma článku: 3,17 | Prečítané:  1324x

V mojom minulom príspevku som rozpisoval metódu "crowdfundingu" ako jedného z možných spôsobov, ako si odfinancovať na Slovensku svoj film. Článok mal niekoľko reakcií + rozvíril diskusiu aj na FaceBooku projektu, preto som pristúpil k niekoľkým zmenám.

web s poslednými zmenamiweb s poslednými zmenamiRobert Puchert

Kto nečítal môj predchádzajúci príspevok - crowdfunding je metóda financovania určitého projektu verejnosťou. Ste napríklad filmár (ako ja, končiaci Mgr. stupeň umeleckej VŠ), máte scenár, máte tému - ale nemáte peniaze. Preto svoj celý zámer (projekt) zvcerejníte na webe, s tým, že ak sa niekomu páči, môže vás dobrovoľne podporiť. Nejde o vysoké sumy, práve naopak, väčšinou ide o malé sumy od väčšieho množstva ľudí.

 

Na Slovensku to touto metódou robím, podľa mojich informácií, ako druhý - no prvý asi takto "oficiálne". Prvým bol však Shooty, keď financoval pomocou crowdfundingu onu známu billboardovú kampaň.

 

Crowdfundingu venujem svoju celú teoretickú mgr. (diplomovú) prácu. Snažím sa o "case study", aby som mohol prípadným záujemcom o crowdfunding (cf) takzvane "vycodiť cestičky", ktorými budú môcť kráčať. Nakoľko sa však neuspokojujem len s "teoretickou" časťou a teda písaním o tom, ako cf funguje v zahraničí, pokúšam sa ho aplikovať priamo na svoj magisterský film - a teda som preň vytvoril samostatný web. Pomocou webu sa snažím vyzbierať príspevky na finalizovanie môjho filmu o dvojici zamilovaných ľudí, ktorých nerozdeľuje ani fakt, že jeden z nich je nevyliečiteľne chorý... Takto sa teda z každého človeka, ktorý pošle SMSkou, cez PayPal alebo priamo na účet nejaké financie, stáva nie divák filmu, ale jeho sponzor.

 

Web nesie príznačný názov - podporto(.sk) . Stále naň pridávam nové a nové prvky - aj na základe reakcií tu na blogu či na FB fanúšikovskej stránke. Tak sa na stránku pridal progress bar, tlačidlo na prispievanie priamo na účet a štatistiky (s týždenným obnovovaním).

 

Ak vás môj príspevok zaujal, alebo samostatný crowdfunding, navštívte moju stránku - www.podporto.sk . Celý crowdfunding je totiž hlavne o tom, aby o projekte vedelo čo najviac ľudí. Navyše, film má dobré posolstvo (predstavenie dvojice ľudí a ich nezlomnej lásky, z ktorej by si mnohí mohli brať príklad + predstavenie zriedkavého ochorenia, Wilsonovej choroby), tak verím, že sa dostane medzi čo najviac ľudí. Nevyzývam niekoho k priespievaniu - to je na každom z vás, či sa vám projekt páči a či vás zaujal. A ak áno, každý príspevok, alebo riešenie stránky, samozrejme poteší - a hlavne pomôže.

 

P.S.: ak by ste mali záujem prispieť na vznik filmu, vedzte, že všetky príspevky a výdavky budú riadne vydokladované a zverejnené na stránke po ukončení projektu ´(po natočení filmu, jún 2011).

 

P.S.2.: V ďalšom článku prinesiem prvé informácie o tom, ako som postupoval pri tvorbe webu, prečo je taký ako je a kto sa o jeho vznik a chod potaral. Som otvorený diskusií a všetkým radám/pripomienkam.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?