Ako si na Slovensku (snáď) odfinancujem film svetovou metódou...

Autor: Robert Puchert | 28.3.2011 o 10:29 | (upravené 28.3.2011 o 10:40) Karma článku: 4,81 | Prečítané:  1409x

Crowdfunding je vo svete veľmi rozšírenou metódou financovania umenia alebo rôznych kreatívnych "výtvorov". Stretol som sa s ním úplnou náhodou, na prezentácií istej produkčnej spoločnosti v Piešťanoch, v rámci festivalu Cinematik. Vtedy som však ešte netušil, že budem jedným z prvých Slovákov, ktorý sa o crowdfunding pokúsia u nás...

jeden z dvoch hlavných protagonistov pripravovaného dokumentujeden z dvoch hlavných protagonistov pripravovaného dokumentuIgor Fek

Pri hľadaní témy na záverečnú diplomovú prácu som dlho váhal. Nakoľko je to pravdepodobne posledná práca, robená na pôde Akadémie umení, chcel som sa s touto školou rozlúčiť dôstojne (počas štúdia som dosahoval nadpriemerné výsledky). Hľadal som preto tému, ktorá by bola zaujímavá, a ktorej spracovanie by prípadne mohlo pomôcť ďalším študentom alebo len ľuďom, ktorí sa o danú tému budú zaujímať. Nakoľko som už v reálnom živote čo-to „odtočil“ (nafilmoval), rozmýšľal som, aké problémy či nedostatky ma najčastejšie brzdili pri finalizovaní projektov. Uvedomil som si že v mojom prípade - a zo skúseností viem, že nielen v mojom - študentom na ich projekty chýbajú finančné prostriedky... Uvažoval som preto touto cestou – chcel som prácou preskúmať a na slovenské pomery skúsiť aplikovať nejaký zahraničný model, zahraničný fungujúci systém. A tak som narazil na crowdfunding, teda kolektívnu spoluprácu a dôveru ľudí, ktorí spájajú svoje prostriedky do jedného celku, aby podporili snahu iných. Vzniká pre určitý účel – napríklad aj pre filmára požadujúceho podporu na dokončenie svojho projektu... Vidím v ňom veľký potenciál, no nakoľko funguje v oveľa rozvinutejších krajinách ako Slovensko, uvažoval som, či má šancu zafungovať aj u nás.

 

Pre ilustráciu, na príklade – som filmár, ktorý chce verejnosti predstaviť svoj film. Mám na film námet, mám hotový scenár, vybratých hercov, prostredie – jediný krok, ktorý ma delí od realizácie projektu, sú financie – presnejšie ich nedostatok. Preto svoj projekt predstavím širokej verejnosti – spravím pre len vznikajúci film vlastnú www stránku, natočím pár ukážok, spravím fotografie hercov alebo prostredia – a zverejním časť námetu alebo scenáru verejnosti. Na webe zverejním číslo môjho účtu, kam mi prípadní prispievatelia, ktorých projekt zaujme a radi by ho videli zrealizovaný, budú môcť zasielať finančné prostriedky. Internetovú adresu mojej stránky rozpošlem kamarátom a známym, zverejním ju na sociálnych sieťach a podobne... Predstavím ju davu (anglické „crowd“), a budem dúfať, že sa rozhodnú ho financovať (anglické „funding“).

 

A presne takto vzniká môj projekt... Venoval som mu mesiac plánovania, komunikácií (webhosting, webdesigner, programátor, poskytovatelia SMS služieb, ... ). Po Shootym som myslím prvým Slovákom, ktorý sa o crowdfunding pokúša takto verejne. Celý môj projekt sa volá PodporTo(.sk) (www.podporto.sk) a online je od 16. marca 2011. Nakoľko som musel ísť po nevyšľapaných chodníčkoch, rozhodol som sa že po zistení záujmu Slovákov o crowdfunding sa postarám o to, aby každý, kto sa takto rozhodne financovať svoj film (alebo iný projekt), vedel vďaka mojej práci (diplomovka + pravdepodobne natočím o mojom úspechu/neúspechu krátky dokument), vedel ako má postupovať a na koho sa obrátiť.

 

Na mojej stránke (a snáď bude čas, aby aj pomocou tohto blogu) budem prinášať najnovšie informácie a štatistické údaje, aby každý videl, ako na tom samotný projekt je.

 

A ak vás zaujal – šírte ho ďalej. Lebo presne o tom vlastne crowdfunding je.. O šírení, o kampani, o podpore. O dôvere. O umení.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?