Môj pokus crowdfundingu - o čo ide + zmeny na základe reakcií (1)

Autor: Robert Puchert | 20.4.2011 o 10:53 | (upravené 20.4.2011 o 11:22) Karma článku: 3,17 | Prečítané:  1289x

V mojom minulom príspevku som rozpisoval metódu "crowdfundingu" ako jedného z možných spôsobov, ako si odfinancovať na Slovensku svoj film. Článok mal niekoľko reakcií + rozvíril diskusiu aj na FaceBooku projektu, preto som pristúpil k niekoľkým zmenám.

web s poslednými zmenamiweb s poslednými zmenamiRobert Puchert

Kto nečítal môj predchádzajúci príspevok - crowdfunding je metóda financovania určitého projektu verejnosťou. Ste napríklad filmár (ako ja, končiaci Mgr. stupeň umeleckej VŠ), máte scenár, máte tému - ale nemáte peniaze. Preto svoj celý zámer (projekt) zvcerejníte na webe, s tým, že ak sa niekomu páči, môže vás dobrovoľne podporiť. Nejde o vysoké sumy, práve naopak, väčšinou ide o malé sumy od väčšieho množstva ľudí.

 

Na Slovensku to touto metódou robím, podľa mojich informácií, ako druhý - no prvý asi takto "oficiálne". Prvým bol však Shooty, keď financoval pomocou crowdfundingu onu známu billboardovú kampaň.

 

Crowdfundingu venujem svoju celú teoretickú mgr. (diplomovú) prácu. Snažím sa o "case study", aby som mohol prípadným záujemcom o crowdfunding (cf) takzvane "vycodiť cestičky", ktorými budú môcť kráčať. Nakoľko sa však neuspokojujem len s "teoretickou" časťou a teda písaním o tom, ako cf funguje v zahraničí, pokúšam sa ho aplikovať priamo na svoj magisterský film - a teda som preň vytvoril samostatný web. Pomocou webu sa snažím vyzbierať príspevky na finalizovanie môjho filmu o dvojici zamilovaných ľudí, ktorých nerozdeľuje ani fakt, že jeden z nich je nevyliečiteľne chorý... Takto sa teda z každého človeka, ktorý pošle SMSkou, cez PayPal alebo priamo na účet nejaké financie, stáva nie divák filmu, ale jeho sponzor.

 

Web nesie príznačný názov - podporto(.sk) . Stále naň pridávam nové a nové prvky - aj na základe reakcií tu na blogu či na FB fanúšikovskej stránke. Tak sa na stránku pridal progress bar, tlačidlo na prispievanie priamo na účet a štatistiky (s týždenným obnovovaním).

 

Ak vás môj príspevok zaujal, alebo samostatný crowdfunding, navštívte moju stránku - www.podporto.sk . Celý crowdfunding je totiž hlavne o tom, aby o projekte vedelo čo najviac ľudí. Navyše, film má dobré posolstvo (predstavenie dvojice ľudí a ich nezlomnej lásky, z ktorej by si mnohí mohli brať príklad + predstavenie zriedkavého ochorenia, Wilsonovej choroby), tak verím, že sa dostane medzi čo najviac ľudí. Nevyzývam niekoho k priespievaniu - to je na každom z vás, či sa vám projekt páči a či vás zaujal. A ak áno, každý príspevok, alebo riešenie stránky, samozrejme poteší - a hlavne pomôže.

 

P.S.: ak by ste mali záujem prispieť na vznik filmu, vedzte, že všetky príspevky a výdavky budú riadne vydokladované a zverejnené na stránke po ukončení projektu ´(po natočení filmu, jún 2011).

 

P.S.2.: V ďalšom článku prinesiem prvé informácie o tom, ako som postupoval pri tvorbe webu, prečo je taký ako je a kto sa o jeho vznik a chod potaral. Som otvorený diskusií a všetkým radám/pripomienkam.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?