Ako si na Slovensku (snáď) odfinancujem film svetovou metódou...

Autor: Robert Puchert | 28.3.2011 o 10:29 | (upravené 28.3.2011 o 10:40) Karma článku: 4,81 | Prečítané:  1396x

Crowdfunding je vo svete veľmi rozšírenou metódou financovania umenia alebo rôznych kreatívnych "výtvorov". Stretol som sa s ním úplnou náhodou, na prezentácií istej produkčnej spoločnosti v Piešťanoch, v rámci festivalu Cinematik. Vtedy som však ešte netušil, že budem jedným z prvých Slovákov, ktorý sa o crowdfunding pokúsia u nás...

jeden z dvoch hlavných protagonistov pripravovaného dokumentujeden z dvoch hlavných protagonistov pripravovaného dokumentuIgor Fek

Pri hľadaní témy na záverečnú diplomovú prácu som dlho váhal. Nakoľko je to pravdepodobne posledná práca, robená na pôde Akadémie umení, chcel som sa s touto školou rozlúčiť dôstojne (počas štúdia som dosahoval nadpriemerné výsledky). Hľadal som preto tému, ktorá by bola zaujímavá, a ktorej spracovanie by prípadne mohlo pomôcť ďalším študentom alebo len ľuďom, ktorí sa o danú tému budú zaujímať. Nakoľko som už v reálnom živote čo-to „odtočil“ (nafilmoval), rozmýšľal som, aké problémy či nedostatky ma najčastejšie brzdili pri finalizovaní projektov. Uvedomil som si že v mojom prípade - a zo skúseností viem, že nielen v mojom - študentom na ich projekty chýbajú finančné prostriedky... Uvažoval som preto touto cestou – chcel som prácou preskúmať a na slovenské pomery skúsiť aplikovať nejaký zahraničný model, zahraničný fungujúci systém. A tak som narazil na crowdfunding, teda kolektívnu spoluprácu a dôveru ľudí, ktorí spájajú svoje prostriedky do jedného celku, aby podporili snahu iných. Vzniká pre určitý účel – napríklad aj pre filmára požadujúceho podporu na dokončenie svojho projektu... Vidím v ňom veľký potenciál, no nakoľko funguje v oveľa rozvinutejších krajinách ako Slovensko, uvažoval som, či má šancu zafungovať aj u nás.

 

Pre ilustráciu, na príklade – som filmár, ktorý chce verejnosti predstaviť svoj film. Mám na film námet, mám hotový scenár, vybratých hercov, prostredie – jediný krok, ktorý ma delí od realizácie projektu, sú financie – presnejšie ich nedostatok. Preto svoj projekt predstavím širokej verejnosti – spravím pre len vznikajúci film vlastnú www stránku, natočím pár ukážok, spravím fotografie hercov alebo prostredia – a zverejním časť námetu alebo scenáru verejnosti. Na webe zverejním číslo môjho účtu, kam mi prípadní prispievatelia, ktorých projekt zaujme a radi by ho videli zrealizovaný, budú môcť zasielať finančné prostriedky. Internetovú adresu mojej stránky rozpošlem kamarátom a známym, zverejním ju na sociálnych sieťach a podobne... Predstavím ju davu (anglické „crowd“), a budem dúfať, že sa rozhodnú ho financovať (anglické „funding“).

 

A presne takto vzniká môj projekt... Venoval som mu mesiac plánovania, komunikácií (webhosting, webdesigner, programátor, poskytovatelia SMS služieb, ... ). Po Shootym som myslím prvým Slovákom, ktorý sa o crowdfunding pokúša takto verejne. Celý môj projekt sa volá PodporTo(.sk) (www.podporto.sk) a online je od 16. marca 2011. Nakoľko som musel ísť po nevyšľapaných chodníčkoch, rozhodol som sa že po zistení záujmu Slovákov o crowdfunding sa postarám o to, aby každý, kto sa takto rozhodne financovať svoj film (alebo iný projekt), vedel vďaka mojej práci (diplomovka + pravdepodobne natočím o mojom úspechu/neúspechu krátky dokument), vedel ako má postupovať a na koho sa obrátiť.

 

Na mojej stránke (a snáď bude čas, aby aj pomocou tohto blogu) budem prinášať najnovšie informácie a štatistické údaje, aby každý videl, ako na tom samotný projekt je.

 

A ak vás zaujal – šírte ho ďalej. Lebo presne o tom vlastne crowdfunding je.. O šírení, o kampani, o podpore. O dôvere. O umení.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?